STA350BW OverviewThe book is also accompanied by a case, which only adds to the value of the book. As a mounting type, Surface Mount is recommended for it. A 36-BFSOP (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad case has been embedded with it. I have a device with 2 channels attached to it. In this part, you will find Fully Integrated Processor functions that you may find useful. In addition to being used in Pre-Amplifier, the device can be used in Y as well. Votage is supplied within the specified time frame. -20°C~85°C TA is the range of temperature for this device. This chip has 36 terminations, which means it has 36 terminations on it. The STA350 family of parts can be found by searching for a part number that is similar to it. In order to better understand the specifications of the device, please refer to the following details: Full Flexible Amplification. As far as the 36 pins on the chip are concerned, they are accessible. It is possible to sort the consumer IC type of a part using AUDIO AMPLIFIER. It is important that the minimum supply voltage (Vsup) for this part is greater than 5V. In order to mount it, Surface Mount is required. This electrical component illustrates the Sound Terminal™ series.
STA350BW FeaturesWith 36-BFSOP (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad channels
operate temperature at the range of -20°C~85°C TA
consumer IC type: AUDIO AMPLIFIER
STA350BW ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STA350BW Audio Special Purpose applications.
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
Dynamic Range Processors
Digital Effects Processors
Telecom Systems
Hi-Fi Equipment
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 36-BFSOP (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad |
| Number of Pins | 36 |
| Operating Temperature | -20°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | Sound Terminal™ |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 36 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Applications | Pre-Amplifier |
| Voltage - Supply | 5V~26V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | STA350 |
| Function | Fully Integrated Processor |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 5V |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | I2C, I2S |
| Nominal Supply Current | 60mA |
| Output Power | 36W |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80dB |
| Specifications | Full Flexible Amplification |
| Consumer IC Type | AUDIO AMPLIFIER |
| Harmonic Distortion | 10% |
| Length | 10.3mm |
| Width | 7.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |