STA369BWS OverviewIt comes in a case with Tube. It recommended mounting type is Surface Mount. There is an embedded 36-PowerBFSOP (0.295, 7.50mm Width) case. The device is with 2 channels. This part includes Fully Integrated Processor functions for your reference. The device can be applied in Pre-Amplifier. It is supplied votage within 4.5V~21.5V. This device operates temperature at the range of -20°C~70°C TA. The number of terminations on the chip is 36. There are 36 pins accessible on the chip. VOLUME CONTROL CIRCUIT can be used to sort the part's consumer IC type. It can give voltage at 3.318V volts. This electrical component belongs to the Sound Terminal™ series.
STA369BWS FeaturesWith 36-PowerBFSOP (0.295, 7.50mm Width) channels
operate temperature at the range of -20°C~70°C TA
consumer IC type: VOLUME CONTROL CIRCUIT
STA369BWS ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STA369BWS Audio Special Purpose applications.
Mobile computing
Portable electronics
Consumer electronics
AV/DVD Receiver, AV Amplifier
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 8 months ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 36-PowerBFSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 36 |
| Operating Temperature | -20°C~70°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | Sound Terminal™ |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 36 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Applications | Pre-Amplifier |
| Voltage - Supply | 4.5V~21.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Function | Fully Integrated Processor |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3.318V |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | I2C, I2S |
| Consumer IC Type | VOLUME CONTROL CIRCUIT |
| RoHS Status | RoHS Compliant |