STCD2400F35F OverviewThere is a case available for the cut smart buffer in 16-WFBGA, WLCSP. This package is packaged in the form of a Tape & Reel (TR). For normal operation, 52MHz is the maximum value. It has 16 terminations in it, which means that it is terminated. In this case, it will be mounted by Surface Mount. A classification of Fanout Buffer (Distribution) is assigned to this electronic part. Setting the temperature to -20°C~85°C will ensure reliable performance. Ideally, it should be able to operate from 2.5V~5.1V volts. It has been positioned in the way of Surface Mount. During operation, 12 pins are used. As a member of the STCD24 family, it falls under that category. The timeing clock is powered by a power supply of 3/5V volts.
STCD2400F35F Features16 terminations
The operating temperature of -20°C~85°C degrees
STCD2400F35F ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STCD2400F35F Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-WFBGA, WLCSP |
| Number of Pins | 12 |
| Operating Temperature | -20°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | Not Applicable |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 2.5V~5.1V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Base Part Number | STCD24 |
| Power Supplies | 3/5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 52MHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |