STM32F031F6P6TR Overview20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)-packages are available. There are 15 I/O ports on this device. Device mounting type Surface Mount is the type of mounting that the Microcontroller uses. There is a 32-Bit core at the core of this MCU. There is a type of program memory called FLASH in the Microcontroller. There is a temperature range of -40°C~85°C TA for this Microcontroller. An electrical component of this type belongs to the STM32F0 series. This program memory has a size of 32KB 32K x 8, which indicates what the size of the program memory is. ARM® Cortex®-M0 Core processors are used in MCU. Devices of this type belong to the MICROCONTROLLER, RISC power supply/socket/peripheral ICs category. This chip has a total of 20 terminations on MCU chip. You get a 32-bit size. This Microcontroller chip is powered by 3.3V volts. There are YES DMA channels on this Microcontroller chip. The part has a memory size of 32kB. The base part number STM32F03 provides alternatives. This device is extremely efficient when operated at a frequency of 48MHz. Using the PWM channel YES, the device works with the motor. In this chip, 20 pins can be accessed.
STM32F031F6P6TR Features20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
STM32F031F6P6TR ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STM32F031F6P6TR Microcontroller applications.
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | STM32F0 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 48MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | STM32F03 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Memory Size | 32kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 15 |
| RAM Size | 4K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0 |
| Peripherals | DMA, I2S, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 32KB 32K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 12x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Length | 6.5mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 4.4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |