STM32F301K8U6 OverviewA 32-UFQFN Exposed Pad package is included. In total, it has 24 inputs and outputs. This Microcontroller is mounted using the Surface Mount mounting type. Powered by the 32-Bit core, it offers a wide range of capabilities. The type of memory that the program uses is FLASH. The temperature range of this Microcontroller is within the range of -40°C~85°C TA. STM32F3 series components belong to this electrical component. Its program memory size is 64KB 64K x 8. There is a ARM® Cortex®-M4 Core Processor inside MCU that provides this device with its power. 64kB memory size belongs to the part. STM32F301 is the base part number that you can use to find alternatives. A good performance can be achieved at a frequency of 72MHz, as long as it is operated at a low power consumption. On the chip, there are 32 pins that are accessible. A total of 7 timers/counters are included in the package. It is built on a ARM core architecture. In total, there are 8 channels for the ADC on this board.
STM32F301K8U6 Features32-UFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
STM32F301K8U6 ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STM32F301K8U6 Microcontroller applications.
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
Digital cameras
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 months ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-UFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Max Power Dissipation | 540mW |
| Frequency | 72MHz |
| Base Part Number | STM32F301 |
| Interface | I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 64kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 24 |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V~3.6V |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Peripherals | DMA, I2S, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 64KB 64K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART |
| Data Converter | A/D 11x12b; D/A 1x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Data Bus Width | 32b |
| Number of Timers/Counters | 7 |
| Core Architecture | ARM |
| Number of ADC Channels | 8 |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |