STM32F038G6U6 OverviewThis Microcontroller comes in a 28-UFQFN package. This Microcontroller has 22 I/Os. The Mounting Type of the Microcontroller is Surface Mount. The MCU is based on the 32-Bit core. This Microcontroller's program memory type is FLASH. The Microcontroller runs in -40°C~85°C TA Operating Temperature. Microcontroller runs in STM32F0 Series. The size of the program memory of Microcontroller is 32KB 32K x 8. MCU is powered by ARM® Cortex®-M0 Core Processor. The device belongs to MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs Type. The MCU has a number of 28 terminals. Microcontroller comes with 32 bit size. The component always operates in 1.8V supply voltage. MCU chip has YES DMA channels. The part owns 32kB memory size. You can find alternatives through the base part number STM32F03. MCU's frequency is 48MHz. The device works in YES PWM channels. The pin number of the component remains 28. It has a ARM core architecture integrated into it.
STM32F038G6U6 Features28-UFQFN package
Mounting type of Surface Mount
STM32F038G6U6 ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STM32F038G6U6 Microcontroller applications.
Automatic control
Equipment control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 months ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-UFQFN |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F0 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 48MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | STM32F03 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.944V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.656V |
| Interface | I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 32kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 22 |
| Speed | 32 MHz |
| RAM Size | 4K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.65V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0 |
| Peripherals | DMA, I2S, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 32KB 32K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 10x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | YES |
| Core Architecture | ARM |
| Length | 4mm |
| Width | 4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |