STM32F401CBU6 Overview48-UFQFN Exposed Pad-packages are available. There are 36 I/O ports on this device. Device mounting type Surface Mount is the type of mounting that the Microcontroller uses. There is a 32-Bit core at the core of this MCU. There is a type of program memory called FLASH in the Microcontroller. There is a temperature range of -40°C~85°C TA for this Microcontroller. An electrical component of this type belongs to the STM32F4 series. This program memory has a size of 128KB 128K x 8, which indicates what the size of the program memory is. ARM® Cortex®-M4 Core processors are used in MCU. Devices of this type belong to the MICROCONTROLLER, RISC power supply/socket/peripheral ICs category. This chip has a total of 48 terminations on MCU chip. You get a 32-bit size. This Microcontroller chip is powered by 3.3V volts. There are YES DMA channels on this Microcontroller chip. The part has a memory size of 128kB. The base part number STM32F401 provides alternatives. This device is extremely efficient when operated at a frequency of 84MHz. In this chip, 48 pins can be accessed. Using the timer/counter system, it has 8 timers/counters. As a result of its ARM core architecture, it can be used in many applications. As far as the PWM channel count is concerned, the device makes use of 4 channels. As part of the design, the part has been designed to feature 3 channels for I2C communication.
STM32F401CBU6 Features48-UFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
STM32F401CBU6 ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STM32F401CBU6 Microcontroller applications.
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-UFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| Max Power Dissipation | 625mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 84MHz |
| Base Part Number | STM32F401 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | I2C, I2S, IrDA, LIN, SDIO, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 128kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 36 |
| RAM Size | 64K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.7V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 128KB 128K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 10x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 8 |
| Core Architecture | ARM |
| Number of PWM Channels | 4 |
| Number of I2C Channels | 3 |
| Number of SPI Channels | 7 |
| Number of USB Channels | 1 |
| Height | 550μm |
| Length | 7.1mm |
| Width | 7.1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |