STM32F051K8U6 OverviewIn a 32-UFQFN Exposed Pad package, the MCU is available. 27 I/Os are available. The Microcontroller has a mounting type of Surface Mount, which indicates that it is mounted conveniently. The 32-Bit core is the core of the MCU. There is a FLASH type of memory for its program. There is a temperature range of -40°C~85°C TA that is operated by this Microcontroller. STM32F0 series components make up this electrical component. 64KB 64K x 8 is the size of its program memory. A ARM® Cortex®-M0 Core processor is used to power the device. This device falls under the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. 32 is the number of terminations on the IC chip that are present. This part works in a 32-bit manner. There is a 3.3V volt supply output on the chip. DMA channels number YES. 64kB is the memory size of the part. The base part number STM32F05 can be used to find alternatives. The efficiency of this device can be improved when operating at a frequency of 48MHz. The device works in YES PWM channels. Located on the chip are 32 pins. The clock has 8 timers or counters on it. There are 32 pins on it. In this device, there is a CORTEX-M0 CPU embedded within it. There is an integrated ARM core architecture in it. A total of 13 channels of ADC are available on this device.
STM32F051K8U6 Features32-UFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
STM32F051K8U6 ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STM32F051K8U6 Microcontroller applications.
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-UFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F0 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| Max Power Dissipation | 526mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 48MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | STM32F05 |
| Pin Count | 32 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 2.5/3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Interface | HDMI, I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 64kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 27 |
| RAM Size | 8K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0 |
| Peripherals | DMA, I2S, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 64KB 64K x 8 |
| Connectivity | HDMI-CEC, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 23.2mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 13x12b; D/A 1x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 8 |
| ROM (words) | 65536 |
| Core Architecture | ARM |
| CPU Family | CORTEX-M0 |
| Number of ADC Channels | 13 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Height | 550μm |
| Length | 5.1mm |
| Width | 5.1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |