STM32F103C6T6A OverviewIn a 48-LQFP package, the MCU is available. 37 I/Os are available. The Microcontroller has a mounting type of Surface Mount, which indicates that it is mounted conveniently. The 32-Bit core is the core of the MCU. There is a FLASH type of memory for its program. There is a temperature range of -40°C~85°C TA that is operated by this Microcontroller. STM32F1 series components make up this electrical component. 32KB 32K x 8 is the size of its program memory. A ARM® Cortex®-M3 Core processor is used to power the device. This device falls under the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. 48 is the number of terminations on the IC chip that are present. This part works in a 32-bit manner. 32kB is the memory size of the part. The base part number STM32F103 can be used to find alternatives. The efficiency of this device can be improved when operating at a frequency of 72MHz. Located on the chip are 48 pins. The clock has 3 timers or counters on it. There is an integrated ARM core architecture in it. A total of 10 channels of ADC are available on this device. There are 1 I2C channels included in the part, which has been designed for the purpose.
STM32F103C6T6A Features48-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
STM32F103C6T6A ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STM32F103C6T6A Microcontroller applications.
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F1 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Power Dissipation | 363mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 72MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | STM32F103 |
| Interface | CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 32kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 37 |
| RAM Size | 10K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Peripherals | DMA, Motor Control PWM, PDR, POR, PVD, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 32KB 32K x 8 |
| Connectivity | CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB |
| Supply Current-Max | 45mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 10x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Data Bus Width | 32b |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Address Bus Width | 32b |
| Core Architecture | ARM |
| Number of ADC Channels | 10 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Height | 1.45mm |
| Length | 7.2mm |
| Width | 7.2mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |