![]()
Add to cart |
STM32F070CBT6 microcontroller features the highest performance and offers a broad selection of upgraded connectivity and inputs. STM32F070CBT6 datasheet is an excellent option for a variety of smaller and medium-sized tasks and full platform solutions. STM32F070CBT6 STMicroelectronics is suitable for Motor drive, Medical equipment, Industrial applications, Printers, and scanners, Alarm systems, and Home audio appliances.
STM32F070CBT6 Features
Clock management
Communication interfaces
Calendar RTC with alarm
Reset and power management
STM32F070CBT6 Applications
Motor drive
Medical equipment
Industrial applications
Printers, and scanners
Alarm systems
Home audio appliances
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 months ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 181.692094mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F0 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Power Dissipation | 364mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 48MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | STM32F07 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 128kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 37 |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.4V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0 |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 128KB 128K x 8 |
| Connectivity | I2C, SPI, UART/USART, USB |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 12x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 8 |
| Core Architecture | ARM |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| Number of ADC Channels | 1 |
| Length | 7mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |