![]()
Add to cart |
The TMS320F28015PZA is a member of the TMS320C28x DSP generation, a C2000? 32-bit MCU with 60 MHz, 32 KB flash, and 8 PWM.
High-performance static CMOS technology
JTAG boundary scan support
High-performance 32-bit CPU (TMS320C28x)
On-chip memory
Any GPIO A pin can be connected to one of the three external core interrupts
Peripheral Interrupt Expansion (PIE) block that supports all 43 peripheral interrupts
Endianness: Little-endian
128-bit security key/lock
Three 32-bit CPU timers
Enhanced control peripherals
Demanding Control Applications
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Number of Pins | 100 |
| Weight | 635.596308mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | Automotive, AEC-Q100, C2000™ C28x Fixed-Point |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 100 |
| Termination | SMD/SMT |
| Additional Feature | ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 100MHz |
| Base Part Number | 320F2801 |
| Pin Count | 100 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | CAN, I2C, SCI, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 32kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 35 |
| RAM Size | 6K x 16 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.71V~1.89V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER |
| Core Processor | C28x |
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 32KB 16K x 16 |
| Connectivity | I2C, SCI, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 230mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 16x12b |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | 8 |
| Density | 256 kb |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of A/D Converters | 16 |
| Integrated Cache | NO |
| Number of UART Channels | 1 |
| Number of Timers | 10 |
| Number of External Interrupts | 3 |
| Barrel Shifter | NO |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Height | 1.6mm |
| Length | 14mm |
| Width | 14mm |
| Thickness | 1.4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |