| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-UFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F0 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Max Power Dissipation | 625mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 48MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | STM32F07 |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 2.5/3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Interface | CAN, HDMI, I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 64kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 37 |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.65V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0 |
| Peripherals | DMA, I2S, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 64KB 64K x 8 |
| Connectivity | CANbus, HDMI-CEC, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 10x12b; D/A 2x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 9 |
| ROM (words) | 65536 |
| Core Architecture | ARM |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| CPU Family | CORTEX-M0 |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 0.6mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |