TMS320F28377SZWTS OverviewThe package is 337-LFBGA-shaped. There are 169 I/Os. In the case of the IC chip, the type of mounting is Surface Mount. Microcontroller is based on the 32-Bit Single-Core core architecture. The type of program memory it uses is FLASH. Temperatures in the range of -40°C~125°C TJ are operated by this Microcontroller. It is part of the C2000™ C28x Delfino™ series of electrical components. Having a size of 1MB 512K x 16, Microcontroller has a program memory of X bytes. A C28x Core Processor is at the core of this Microcontroller. This device belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. IC Chip 337 has 337 terminations. 32-bits are used for its size. IC Chip has 1.2V volt supply outputs. With YES DMA channels, Microcontroller chip can handle large data transfers. Using the base part number 320F28377, you will be able to find alternatives for the part. Using a 200MHz frequency, this electronic part can perform efficiently. Devices work in YES PWM channels. On the chip, 337 pins are accessible. There is an embedded the TMS320 CPU family inside the device, which makes it a powerful device. A total of 8 UART channels are available on it. This part has 5 serial I/Os that are integrated into it. IC chip bits total 3.
TMS320F28377SZWTS Features337-LFBGA package
Mounting type of Surface Mount
TMS320F28377SZWTS ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TMS320F28377SZWTS Microcontroller applications.
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 337-LFBGA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 337 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | C2000™ C28x Delfino™ |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 337 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Frequency | 200MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 320F28377 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.26V |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 169 |
| RAM Size | 82K x 16 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.14V~3.47V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | C28x |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Program Memory Size | 1MB 512K x 16 |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, I2C, McBSP, SCI, SPI, uPP, UART/USART, USB |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 24x12b, 12x16b; D/A 3x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| Density | 8 Mb |
| CPU Family | TMS320 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Screening Level | AEC-Q100 |
| Format | FLOATING-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 164 |
| Number of UART Channels | 4 |
| Number of Serial I/Os | 5 |
| Number of Timers | 3 |
| Height | 1.4mm |
| Length | 16mm |
| Width | 16mm |
| Thickness | 900μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |