| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 months ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-UFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | STM32F0 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | STM32F09 |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 38 |
| Speed | 48MHz |
| RAM Size | 32K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0 |
| Peripherals | DMA, I2S, POR, PWM, WDT |
| Clock Frequency | 32MHz |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 256KB 256K x 8 |
| Connectivity | CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 13x12b; D/A 2x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| ROM (words) | 262144 |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| CPU Family | CORTEX-M0 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 327680 |
| Number of External Interrupts | 16 |
| On Chip Data RAM Width | 8 |
| Number of DMA Channels | 12 |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 0.6mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |