STM32F401CEY6TR OverviewThere is a 49-UFBGA, WLCSP package available. The board has 36 I/Os. Using the Mounting Type Surface Mount, the MCU is mounted on PCB. A 32-Bit core is used in order to power the IC chip. The type of memory it uses for its program is FLASH. -40°C~85°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. STM32F4-series components are electrical components. In the case of this Microcontroller, the memory size of the program is 512KB 512K x 8. Powered by a ARM® Cortex®-M4 Core processor. Microcontroller's a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. IC Chip terminations are 49. As a result, this Microcontroller comes with a 32-bit size. Input voltage for the chip is 3.3V volts. A total of YES DMA channels are available. This IC part has a memory size of 512kB. There are a number of alternatives to the base part number STM32F401 that you can find. Performing well when operated at frequency 84MHz can be achieved. Using YES PWM channels, the device works. On the chip, there are 49 pins that can be accessed. It comes with 8 timers/counters that can be set up. The CPU is based on ARM cores.
STM32F401CEY6TR Features49-UFBGA, WLCSP package
Mounting type of Surface Mount
STM32F401CEY6TR ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STM32F401CEY6TR Microcontroller applications.
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 49-UFBGA, WLCSP |
| Number of Pins | 49 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | STM32F4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 49 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Max Power Dissipation | 392mW |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Frequency | 84MHz |
| Base Part Number | STM32F401 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Interface | I2C, I2S, IrDA, LIN, SDIO, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 512kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 36 |
| RAM Size | 96K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.7V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 512KB 512K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 10x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 8 |
| Core Architecture | ARM |
| Length | 3.029mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |