STM32F100VCT6 OverviewThis Microcontroller comes in a 100-LQFP package. This Microcontroller has 80 I/Os. The Mounting Type of the Microcontroller is Surface Mount. The MCU is based on the 32-Bit core. This Microcontroller's program memory type is FLASH. The Microcontroller runs in -40°C~85°C TA Operating Temperature. Microcontroller runs in STM32F1 Series. The size of the program memory of Microcontroller is 256KB 256K x 8. MCU is powered by ARM® Cortex®-M3 Core Processor. The device belongs to MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs Type. The part owns 256kB memory size. You can find alternatives through the base part number STM32F100. MCU's frequency is 24MHz. The pin number of the component remains 100. It has 11 timers/counters. It counts 100 pins. It has a ARM core architecture integrated into it. 6 PWM channels are used by the device. 2 I2C channels are integrated by the part.
STM32F100VCT6 Features100-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
STM32F100VCT6 ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STM32F100VCT6 Microcontroller applications.
Automatic control
Equipment control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 6 months ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Number of Pins | 100 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F1 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Max Power Dissipation | 434mW |
| Frequency | 24MHz |
| Base Part Number | STM32F100 |
| Pin Count | 100 |
| Interface | I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 256kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 80 |
| RAM Size | 24K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Peripherals | DMA, PDR, POR, PVD, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 256KB 256K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART |
| Data Converter | A/D 16x12b; D/A 2x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Data Bus Width | 32b |
| Number of Timers/Counters | 11 |
| Core Architecture | ARM |
| Number of PWM Channels | 6 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 3 |
| Height | 1.45mm |
| Length | 14.2mm |
| Width | 14.2mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |