C8051F850-C-GMR Overview20-VFQFN Exposed Pad-packages are available. There are 15 I/O ports on this device. Device mounting type Surface Mount is the type of mounting that the Microcontroller uses. There is a 8-Bit core at the core of this MCU. There is a type of program memory called FLASH in the Microcontroller. There is a temperature range of -40°C~85°C TA for this Microcontroller. An electrical component of this type belongs to the C8051F85x series. This program memory has a size of 8KB 8K x 8, which indicates what the size of the program memory is. CIP-51™ Core processors are used in MCU. This chip has a total of 20 terminations on MCU chip. You get a 8-bit size. The part has a memory size of 8kB. This device is extremely efficient when operated at a frequency of 25MHz. In this chip, 20 pins can be accessed. Using the timer/counter system, it has 4 timers/counters. As a result of its 8051 core architecture, it can be used in many applications. This device has 16 programmable input and output channels.
C8051F850-C-GMR Features20-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
C8051F850-C-GMR ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
C8051F850-C-GMR Microcontroller applications.
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | C8051F85x |
| Published | 2001 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 20 |
| Frequency | 25MHz |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 2.5/3.3V |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 8kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 15 |
| RAM Size | 512 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.2V~3.6V |
| Core Processor | CIP-51™ |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 8KB 8K x 8 |
| Connectivity | I2C, SMBus, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 15x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Data Bus Width | 8b |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| ROM (words) | 8192 |
| Core Architecture | 8051 |
| Screening Level | AEC-Q100 |
| Number of Programmable I/O | 16 |
| RAM (bytes) | 512 |
| RoHS Status | RoHS Compliant |