![]()
Add to cart |
The high-performance ARM Cortex-M3 32-bit RISC core, operating at a frequency of 36 MHz, high-speed embedded memories (Flash memory up to 512 Kbytes and SRAM up to 48 Kbytes), and a wide variety of enhanced I/Os and peripherals connected to two APB buses are all included in the STM32F101xC, STM32F101xD, and STM32F101xE access line family. One 12-bit ADC, four general-purpose 16-bit timers, and up to two I2Cs, three SPIs, and five USARTs are all features shared by all of the devices. The STM32F101xx high-density access line family runs between a power supply of 2.0 and 3.6 V and a temperature range of -40 to +85 °C. The development of low-power applications is made possible by a wide range of power-saving modes. Due to these characteristics, the STM32F101xx high-density access line microcontroller family is appropriate for a variety of applications, including those involving medical and handheld devices, PC peripherals and gaming, GPS platforms, and industrial applications, PLC, printers, scanners, alarm systems, and video intercom.
Memories
up to 48 Kbytes of SRAM
256 to 512 Kbytes of Flash memory
Clock, reset and supply management
Core: ARM? 32-bit Cortex? -M3 CPU
2.0 to 3.6 V application supply and I/Os
LCD parallel interface, 8080/6800 modes
Single-cycle multiplication and hardware division
Flash, SRAM, PSRAM, NOR and NAND memories
Flexible static memory controller with 4 Chip Select. Supports Compact
36 MHz maximum frequency,1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1) performance
Industrial
Automotive
Enterprise systems
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F1 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Power Dissipation | 444mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 36MHz |
| Base Part Number | STM32F101 |
| Pin Count | 64 |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Interface | I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 512kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 51 |
| RAM Size | 48K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Number of Bits | 32 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Peripherals | DMA, PDR, POR, PVD, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 512KB 512K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 16x12b; D/A 2x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| Number of Timers/Counters | 6 |
| Density | 4 Mb |
| Core Architecture | ARM |
| Number of ADC Channels | 1 |
| Number of PWM Channels | 16 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 3 |
| Height | 1.45mm |
| Length | 10mm |
| Width | 10.2mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |