STM32F779NIH6 OverviewThere is a 216-TFBGA package available. The board has 159 I/Os. Using the Mounting Type Surface Mount, the MCU is mounted on PCB. A 32-Bit core is used in order to power the IC chip. The type of memory it uses for its program is FLASH. -40°C~85°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. STM32F7-series components are electrical components. In the case of this Microcontroller, the memory size of the program is 2MB 2M x 8. Powered by a ARM® Cortex®-M7 Core processor. There are a number of alternatives to the base part number STM32F779 that you can find.
STM32F779NIH6 Features216-TFBGA package
Mounting type of Surface Mount
STM32F779NIH6 ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STM32F779NIH6 Microcontroller applications.
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 216-TFBGA |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F7 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Base Part Number | STM32F779 |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 159 |
| Speed | 216MHz |
| RAM Size | 512K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.7V~3.6V |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M7 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 2MB 2M x 8 |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, LINbus, MMC/SD/SDIO, QSPI, SAI, SPDIF, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Data Converter | A/D 24x12b; D/A 2x12b |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |