![]()
Add to cart |
The high-performance Arm? Cortex?-M3 32-bit RISC core, operating at a 48 MHz frequency, high-speed embedded memories (Flash memory of 64 or 128 Kbytes and SRAM of 10 or 16 Kbytes), and a wide variety of enhanced peripherals and I/Os connected to two APB buses are all included in the STM32F102RBT6 medium-density USB access line. One 12-bit ADC, three all-purpose 16-bit timers, two I2Cs, two SPIs, one USB, and three USARTs are all available on all devices.
I2C connections (SMBus/PMBus) of up to two
Up to three USARTs (modem control, LIN, ISO 7816 interface, and IrDA capability)
Up to two (12 Mbit/s) SPIs
One full-speed USB 2.0 interface
Switching applications
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F1 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Power Dissipation | 444mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 48MHz |
| Base Part Number | STM32F102 |
| Interface | I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 128kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 51 |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V~3.6V |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Peripherals | DMA, PDR, POR, PVD, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 128KB 128K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 16x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Data Bus Width | 32b |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Core Architecture | ARM |
| Number of ADC Channels | 16 |
| Number of PWM Channels | 4 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Height | 1.45mm |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |