STM32F107VCH6 OverviewThere is a 100-LFBGA package available. The board has 80 I/Os. Using the Mounting Type Surface Mount, the MCU is mounted on PCB. A 32-Bit core is used in order to power the IC chip. The type of memory it uses for its program is FLASH. -40°C~85°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. STM32F1-series components are electrical components. In the case of this Microcontroller, the memory size of the program is 256KB 256K x 8. Powered by a ARM® Cortex®-M3 Core processor. Microcontroller's a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. IC Chip terminations are 100. As a result, this Microcontroller comes with a 32-bit size. Input voltage for the chip is 3.3V volts. A total of YES DMA channels are available. This IC part has a memory size of 256kB. There are a number of alternatives to the base part number STM32F107 that you can find. Performing well when operated at frequency 72MHz can be achieved. Using YES PWM channels, the device works. On the chip, there are 100 pins that can be accessed. It comes with 7 timers/counters that can be set up. The pins counted are 100. The CPU is based on ARM cores. The device has a total of 16 ADC channels in total. The part contains 16 interrupts external to the system.
STM32F107VCH6 Features100-LFBGA package
Mounting type of Surface Mount
STM32F107VCH6 ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STM32F107VCH6 Microcontroller applications.
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LFBGA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 100 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F1 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| Max Power Dissipation | 434mW |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Frequency | 72MHz |
| Base Part Number | STM32F107 |
| Pin Count | 100 |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Interface | CAN, Ethernet, I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 256kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 80 |
| RAM Size | 64K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, Voltage Detect, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 256KB 256K x 8 |
| Connectivity | CANbus, Ethernet, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 16x12b; D/A 2x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 7 |
| Core Architecture | ARM |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Format | FIXED POINT |
| Integrated Cache | NO |
| Number of ADC Channels | 16 |
| Number of External Interrupts | 16 |
| Number of SPI Channels | 3 |
| Number of Ethernet Channels | 1 |
| Height | 1.085mm |
| Length | 10.15mm |
| Width | 10.15mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |