C8051F314-GQ OverviewIn a 32-LQFP package, the MCU is available. 29 I/Os are available. The Microcontroller has a mounting type of Surface Mount, which indicates that it is mounted conveniently. The 8-Bit core is the core of the MCU. There is a FLASH type of memory for its program. There is a temperature range of -40°C~85°C TA that is operated by this Microcontroller. C8051F31x series components make up this electrical component. 8KB 8K x 8 is the size of its program memory. A 8051 Core processor is used to power the device. This device falls under the MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral ICs category. 32 is the number of terminations on the IC chip that are present. This part works in a 8-bit manner. There is a 3V volt supply output on the chip. DMA channels number NO. 8kB is the memory size of the part. The base part number C8051F31 can be used to find alternatives. The efficiency of this device can be improved when operating at a frequency of 25MHz. The device works in YES PWM channels. Located on the chip are 32 pins. The clock has 4 timers or counters on it. There are 32 pins on it. A total of 25 channels of ADC are available on this device. There are 1 I2C channels included in the part, which has been designed for the purpose.
C8051F314-GQ Features32-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
C8051F314-GQ ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
C8051F314-GQ Microcontroller applications.
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | C8051F31x |
| Published | 2000 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| Termination | SMD/SMT |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Frequency | 25MHz |
| Base Part Number | C8051F31 |
| Pin Count | 32 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Number of Channels | 5 |
| Interface | 2-Wire, I2C, SMBus, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 8kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 29 |
| RAM Size | 1.25K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Core Processor | 8051 |
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 8KB 8K x 8 |
| Connectivity | SMBus (2-Wire/I2C), SPI, UART/USART |
| Bit Size | 8 |
| Access Time | 25 μs |
| Has ADC | NO |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Density | 64 kb |
| Number of ADC Channels | 25 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Height | 1.45mm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |