![]()
Add to cart |
The STM32F205VET7 microcontroller from STMicroelectronics can simply replace some components and accelerate straightforward operations in your circuit. The working temperature range for this microcontroller is -40 °C to 105 °C. Its top clock frequency is 120 MHz. It has 512KB of flash program memory. It has a DAC resolution of 12/12 and an ADC resolution of 12/12/12. The average operating supply voltage for this device is 2.5|3.3 V. Its operational supply voltage ranges from 1.8 V to 3.6 V at its highest. Based on the ARM Cortex M3 core architecture, this gadget. This processor has 32 bits.
96-bit unique ID
CRC calculation unit
2 × 12-bit D/A converters
8- to 14-bit parallel camera interface (48 Mbyte/s max.)
Debug mode: Serial wire debug (SWD), JTAG, and Cortex?-M3 Embedded Trace Macrocell?
Industrial
Automotive
Enterprise systems
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Number of Pins | 100 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F2 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Max Power Dissipation | 434mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 120MHz |
| Base Part Number | STM32F205 |
| Pin Count | 100 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 2/3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.8V |
| Interface | CAN, I2C, I2S, IrDA, LIN, MMC, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 512kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 82 |
| RAM Size | 132K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 512KB 512K x 8 |
| Connectivity | CANbus, I2C, IrDA, LINbus, MMC, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Supply Current-Max | 93mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 16x12b; D/A 2x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 14 |
| Address Bus Width | 24 |
| ROM (words) | 524288 |
| Core Architecture | ARM |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| CPU Family | CORTEX-M3 |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |