TMS370C742AFNTG4 OverviewThere is a 44-LCC (J-Lead) package available. The board has 27 I/Os. Using the Mounting Type Surface Mount, the MCU is mounted on PCB. A 8-Bit core is used in order to power the IC chip. The type of memory it uses for its program is OTP. -40°C~105°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. TMS370-series components are electrical components. In the case of this Microcontroller, the memory size of the program is 8KB 8K x 8. Microcontroller's a MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral IC. IC Chip terminations are 44. As a result, this Microcontroller comes with a 8-bit size. Input voltage for the chip is 5V volts. A total of NO DMA channels are available. This IC part has a memory size of 8kB. There are a number of alternatives to the base part number 370C742 that you can find. Performing well when operated at frequency 5MHz can be achieved. Using YES PWM channels, the device works. On the chip, there are 44 pins that can be accessed. It comes with 2 timers/counters that can be set up. The pins counted are 44. EPROM, OTP memory is one of the features of this equipment. In addition, it has 8 UART channels to choose from. The device has a total of 8 ADC channels in total.
TMS370C742AFNTG4 Features44-LCC (J-Lead) package
Mounting type of Surface Mount
TMS370C742AFNTG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TMS370C742AFNTG4 Microcontroller applications.
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-LCC (J-Lead) |
| Number of Pins | 44 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | TMS370 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 44 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Frequency | 5MHz |
| Base Part Number | 370C742 |
| Pin Count | 44 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Memory Size | 8kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 27 |
| RAM Size | 256 x 8 |
| Memory Type | EPROM, OTP |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Peripherals | PWM, WDT |
| Program Memory Type | OTP |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 8KB 8K x 8 |
| Connectivity | SCI |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 8x8b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| EEPROM Size | 256 x 8 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Number of ADC Channels | 8 |
| Height | 4.06mm |
| Length | 16.66mm |
| Width | 16.66mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |