![]()
Add to cart |
STM32F207ZGT6 belongs to the family of microcontrollers developed by STMicroelectronics. It is designed based on the advanced Arm? Cortex?-M3 32-bit RISC core with an operating frequency of up to 120 MHz. It is integrated with high-speed embedded memories, up to 4 Kbytes of backup SRAM. It also features enhanced I/Os and standard peripherals. Embedded microcontroller STM32F207ZGT6 operates with temperatures ranging from –40 to +105 °C and a power supply ranging from 1.8 V to 3.6 V.
Advanced connectivity
Low-power modes
Up to 15 communication interfaces
Arm? 32-bit Cortex?-M3 CPU
Clock, reset, and supply management
Motor drive and application control
Medical equipment
Home audio appliances
Printers, and scanners
Alarm systems, video intercom, and HVAC
Industrial applications: PLC, inverters, circuit breakers
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 144-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 144 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F2 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 144 |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 120MHz |
| Base Part Number | STM32F207 |
| Pin Count | 144 |
| Interface | CAN, Ethernet, I2C, I2S, IrDA, LIN, MMC, SDIO, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 1MB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 114 |
| RAM Size | 132K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 1MB 1M x 8 |
| Connectivity | CANbus, Ethernet, I2C, IrDA, LINbus, Memory Card, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 24x12b; D/A 2x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| Number of Timers/Counters | 14 |
| Core Architecture | ARM |
| Number of UART Channels | 2 |
| Number of ADC Channels | 24 |
| Number of PWM Channels | 4 |
| Number of I2C Channels | 3 |
| Number of Ethernet Channels | 1 |
| Height | 1.45mm |
| Length | 20.2mm |
| Width | 20.2mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |