STM32F401VBT6 OverviewThe package is in 100-LQFP format. The MCU has 81 I/O ports. There is a mounting type Surface Mount associated with this Microcontroller. This Microcontroller is based on the 32-Bit core. There is a memory type of FLASH in its program memory. The temperature range that this Microcontroller operates at is -40°C~85°C TA. The electrical component that you are looking at belongs to the STM32F4 series of components. Microcontroller has abundant program memory size of 128KB 128K x 8. The ARM® Cortex®-M4 Core Processor powers the device and is one of its key features. This Microcontroller belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/peripheral ICs type. During the manufacture of the IC chip, there is a number 100 of terminations. A 32-bit operation is performed by this part. There is an output of 3.3V volts from the Microcontroller chip. A total of YES DMA channels are available on MCU chip. This MCU is implemented with 128kB memory. STM32F401 serves as a base part number to find alternatives. It exhibits good efficiency when it operates at a frequency of 84MHz and it is able to operate at a high frequency. It is possible to access the 100 pins on the chip through the 100 pins. It is equipped with 8 timers and counters. There is a ARM core architecture integrated into it. There are a total of 16 channels for the ADC on this board, so it has a total of 16 channels. An 4-channel PWM controller is used by the device. In this device, there's an 3-channel PWM controller.
STM32F401VBT6 Features100-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
STM32F401VBT6 ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STM32F401VBT6 Microcontroller applications.
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
Digital cameras
DVD\DV\MP3 players
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 100 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| Max Power Dissipation | 465mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 84MHz |
| Base Part Number | STM32F401 |
| Interface | I2C, I2S, IrDA, LIN, SDIO, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 128kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 81 |
| RAM Size | 64K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.7V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 128KB 128K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 16x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| Number of Timers/Counters | 8 |
| Core Architecture | ARM |
| Number of ADC Channels | 16 |
| Number of PWM Channels | 4 |
| Number of I2C Channels | 3 |
| Number of SPI Channels | 7 |
| Number of USB Channels | 1 |
| Height | 1.45mm |
| Length | 14.2mm |
| Width | 14.2mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |