STM32F412ZGJ6 OverviewPackaged in a 144-UFBGA format, this MCU is available in a compact size. There are 114 I/Os on the Microcontroller. It is important to note that the Microcontroller has a Surface Mount mounting type. 32-Bit core is the basis for this Microcontroller. This program has a type of memory called FLASH for this MCU's program memory. Temperatures in this range are operated by this Microcontroller. The STM32F4 series includes this electrical component. There is 1MB 1M x 8 bytes of program memory in MCU, which corresponds to the size of the program. With a ARM® Cortex®-M4 Core processor, MCU is equipped with the latest technology available. This is a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. During the manufacturing process, 144 terminations were applied to the IC chip. 32-bits are used in Microcontroller. The MCU chip's supply output is 3.3V volts. Currently, MCU chip has YES DMA channels. 1MB memory size belongs to the Chip part. Alternatives can be found by looking at the base part number STM32F412. In the case of 100MHz frequency operation, it can perform efficiently. There are YES PWM channels on the device. This device is embedded with a CORTEX-M4 processor family, which is a powerful and efficient CPU. With ARM core architecture, it offers high performance. As a few examples, there are additional features like POWER-DOWN MODE that are available in the software. There are 21 external interrupts included in this chip part. There are 14 bits in total on an IC chip.
STM32F412ZGJ6 Features144-UFBGA package
Mounting type of Surface Mount
STM32F412ZGJ6 ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STM32F412ZGJ6 Microcontroller applications.
Equipment control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 144-UFBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 144 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Additional Feature | POWER-DOWN MODE |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Frequency | 100MHz |
| Base Part Number | STM32F412 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B144 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.7V |
| Interface | CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, LIN, SDIO, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 1MB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 114 |
| RAM Size | 256K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.7V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 1MB 1M x 8 |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, I2C, IrDA, LINbus, MMC/SD/SDIO, QSPI, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Supply Current-Max | 30.84mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 16x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Address Bus Width | 32 |
| ROM (words) | 1048576 |
| Core Architecture | ARM |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| CPU Family | CORTEX-M4 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 16 |
| Format | FLOATING-POINT |
| RAM (words) | 65536 |
| Number of Timers | 14 |
| Number of External Interrupts | 21 |
| On Chip Data RAM Width | 8 |
| Number of DMA Channels | 16 |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 0.6mm |
| Width | 10mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |