![]()
Add to cart |
The high-performance ARM?CortexTM-M4 32-bit RISC core of the STM32F405RGT6W operates at a frequency of up to 168 MHz. All ARM single-precision data-processing instructions and data formats are supported by the Floating point unit single-precision which is a feature of the Cortex-M4 core. Additionally, a memory protection unit and the complete set of DSP instructions are implemented, which improves application security. High-speed embedded memories, a wide variety of upgraded I/Os, and peripherals connected to two APB buses, three AHB buses, and a 32-bit multi-AHB bus matrix are all features of this MCU.
CRC calculation unit
2×12-bit D/A converters
Sleep, Stop and Standby modes
True random number generator
LCD parallel interface, 8080/6800 modes
I2C, USART, SPI, CAN, and SDIO interfaces
16-stream DMA controller with FIFOs and burst support
USB 2.0 full-speed device/host/OTG controller with on-chip PHY
Audio
Medical
Security
Industrial
Motor Drive & Control, Medical, Industrial, Security, Audio
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Frequency | 168MHz |
| Base Part Number | STM32F405 |
| Interface | CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 1MB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 51 |
| RAM Size | 192K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 1MB 1M x 8 |
| Connectivity | CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Data Converter | A/D 16x12b; D/A 2x12b |
| Data Bus Width | 32b |
| Number of Timers/Counters | 14 |
| Core Architecture | ARM |
| Number of UART Channels | 2 |
| Number of ADC Channels | 16 |
| Number of PWM Channels | 6 |
| Number of I2C Channels | 3 |
| Height | 1.4mm |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |