TM4C1294NCZADI3R OverviewIn a 212-VFBGA package, the MCU is available. 140 I/Os are available. The Microcontroller has a mounting type of Surface Mount, which indicates that it is mounted conveniently. The 32-Bit core is the core of the MCU. There is a FLASH type of memory for its program. There is a temperature range of -40°C~85°C TA that is operated by this Microcontroller. Tiva™ C series components make up this electrical component. 1MB 1M x 8 is the size of its program memory. A ARM® Cortex®-M4F Core processor is used to power the device. This device falls under the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. 212 is the number of terminations on the IC chip that are present. This part works in a 32-bit manner. There is a 1.2V volt supply output on the chip. DMA channels number YES. 1MB is the memory size of the part. The base part number M4C1294 can be used to find alternatives. The efficiency of this device can be improved when operating at a frequency of 120MHz. The device works in YES PWM channels. Located on the chip are 212 pins. In this device, there is a CORTEX-M4F CPU embedded within it. There is an integrated ARM core architecture in it. It programs in 140 Programmable I/O. 8 UART channels are available on it. The MCU has 24 A/D converters. This Microcontroller is possible to have 12 bits in a chip. There are 5 serial I/Os incorporated into the chip part. It is possible to have 8 bits in a IC chip.
TM4C1294NCZADI3R Features212-VFBGA package
Mounting type of Surface Mount
TM4C1294NCZADI3R ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TM4C1294NCZADI3R Microcontroller applications.
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 212-VFBGA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 212 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Tiva™ C |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 212 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Max Power Dissipation | 1.018W |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 120MHz |
| Base Part Number | M4C1294 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.32V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.14V |
| Interface | CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 1MB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 140 |
| RAM Size | 256K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.97V~3.63V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Number of Bits | 12 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4F |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, Motion Control PWM, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 1MB 1M x 8 |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG |
| Supply Current-Max | 133.4mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 24x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Core Architecture | ARM |
| EEPROM Size | 6K x 8 |
| CPU Family | CORTEX-M4F |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of A/D Converters | 24 |
| Number of Programmable I/O | 140 |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 256 |
| Number of UART Channels | 8 |
| Number of Serial I/Os | 5 |
| Number of Timers | 8 |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 10mm |
| Thickness | 650μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |