STM32F439BGT6 OverviewIt comes in a 208-LQFP package. It has a number of 168I/Os. The Mounting Type of the device is Surface Mount. It is based on the 32-Bit. The It?ˉs Program Memory Type is FLASH. The device runs in -40??C~85??C TA Operating Temperature. It runs in STM32F4 Series.
STM32F439BGT6 FeaturesSTM32F4 series
Base part number of STM32F439
208 Terminals
Based on the 32-Bit
Comes with 208 Pins
STM32F439BGT6 ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics STM32F439BGT6 Microcontroller applications. STM32F439BGT6 MCU is usually applied for Measurement and control field, Consumer electronics products, Network communication, mobile communication, Office automation equipment and computer peripherals, Industrial control Instrumentation and process control, Agriculture, transportation, Navigation control, Network application, Metering & measurement, Day to day life, Safety, Medical instruments and Automobile industry.
Playstation
Home video and audio
iPad
Smartphone
PDAs, game consoles
Digital cameras
Computer
Television
iPod
Digital set-top boxes
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 208-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 208 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 208 |
| ECCN Code | 5A992.C |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 180MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | STM32F439 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 2/3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.7V |
| Memory Size | 1MB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 168 |
| RAM Size | 256K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 1MB 1M x 8 |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Supply Current-Max | 140mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 24x12b; D/A 2x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| ROM (words) | 1048576 |
| Core Architecture | ARM |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| CPU Family | CORTEX-M4F |
| Length | 28mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 28mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |