STM32F205RCT6 OverviewThere is a 64-LQFP package available. The board has 51 I/Os. Using the Mounting Type Surface Mount, the MCU is mounted on PCB. A 32-Bit core is used in order to power the IC chip. The type of memory it uses for its program is FLASH. -40°C~85°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. STM32F2-series components are electrical components. In the case of this Microcontroller, the memory size of the program is 256KB 256K x 8. Powered by a ARM® Cortex®-M3 Core processor. Microcontroller's a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. IC Chip terminations are 64. As a result, this Microcontroller comes with a 32-bit size. Input voltage for the chip is 3.3V volts. A total of YES DMA channels are available. This IC part has a memory size of 256kB. There are a number of alternatives to the base part number STM32F205 that you can find. Performing well when operated at frequency 120MHz can be achieved. Using YES PWM channels, the device works. On the chip, there are 64 pins that can be accessed. It comes with 14 timers/counters that can be set up. The pins counted are 64. The CPU is based on ARM cores. The device has a total of 16 ADC channels in total. A total of 3 I2C channels have been integrated into the part.
STM32F205RCT6 Features64-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
STM32F205RCT6 ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STM32F205RCT6 Microcontroller applications.
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F2 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Max Power Dissipation | 444mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 120MHz |
| Base Part Number | STM32F205 |
| Pin Count | 64 |
| Interface | CAN, I2C, I2S, IrDA, LIN, MMC, SDIO, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 256kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 51 |
| RAM Size | 100K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 256KB 256K x 8 |
| Connectivity | CANbus, I2C, IrDA, LINbus, MMC, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 16x12b; D/A 2x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 14 |
| Core Architecture | ARM |
| Number of ADC Channels | 16 |
| Number of I2C Channels | 3 |
| Number of USB Channels | 2 |
| Number of Ethernet Channels | 1 |
| Height | 1.45mm |
| Length | 10.2mm |
| Width | 10.2mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |