![]()
Add to cart |
The STM32F446ZET6 is built around the high-performance ARM?Cortex?-M4 32-bit RISC processor, which operates at up to 180 MHz. The Cortex?-M4 core includes a single-precision floating-point unit (FPU) that supports all ARM? single-precision data-processing instructions and data formats. It also has a full set of DSP instructions as well as a memory protection unit (MPU) to improve program security. The STM32F446ZET6 includes high-speed embedded memories (Flash memory up to 512 Kbytes, SRAM up to 128 Kbytes), backup SRAM up to 4 Kbytes, and a wide range of upgraded I/Os and peripherals connected to two APB buses, two AHB buses, and a 32-bit multi-AHB bus matrix.
Core: ARM?32-bit Cortex?-M4 CPU with FPU, Adaptive real-time accelerator (ART Accelerator) allowing 0-wait state execution from Flash memory, frequency up to 180 MHz, MPU, 225 DMIPS/1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1), and DSP instructions
Memories
LCD parallel interface, 8080/6800 modes
Clock, reset and supply management
3×12-bit, 2.4 MSPS ADC: up to 24 channels and 7.2 MSPS in triple interleaved mode
2×12-bit D/A converters
General-purpose DMA: 16-stream DMA
controller with FIFOs and burst support
Up to 17 timers: 2x watchdog, 1x SysTick timer and up to twelve 16-bit and two 32-bit timers up to 180 MHz, each with up to four IC/OC/PWM or pulse counter
Debug mode
Up to 114 I/O ports with interrupt capability
Up to 20 communication interfaces
Advanced connectivity
8- to 14-bit parallel camera interface up to 54 Mbytes/s
CRC calculation unit
RTC: subsecond accuracy, hardware calendar
96-bit unique ID
Industrial
Automotive
Other high-end applications
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 144-LQFP |
| Number of Pins | 144 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 144 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Max Power Dissipation | 606mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 180MHz |
| Base Part Number | STM32F446 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 1.8/3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.7V |
| Interface | CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, I2S, IrDA, LIN, SD, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 512kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 114 |
| RAM Size | 128K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.7V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LVD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 512KB 512K x 8 |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, I2C, IrDA, LINbus, SAI, SD, SPDIF-Rx, SPI, UART/USART, USB, USB OTG |
| Supply Current-Max | 115mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 24x12b; D/A 2x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 14 |
| Address Bus Width | 24 |
| ROM (words) | 524288 |
| Core Architecture | ARM |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| CPU Family | CORTEX-M4F |
| Length | 20mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |