MSP430FR2311IPW20R OverviewThis Microcontroller comes in a 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package. This Microcontroller has 16 I/Os. The Mounting Type of the Microcontroller is Surface Mount. The MCU is based on the 16-Bit core. This Microcontroller's program memory type is FRAM. The Microcontroller runs in -40°C~85°C TA Operating Temperature. Microcontroller runs in MSP430™ FRAM Series. The size of the program memory of Microcontroller is 3.75KB 3.75K x 8. MCU is powered by MSP430 Core Processor. The device belongs to MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs Type. The MCU has a number of 20 terminals. Microcontroller comes with 16 bit size. The component always operates in 2.2V supply voltage. MCU chip has NO DMA channels. MCU's frequency is 16MHz. The device works in YES PWM channels. The pin number of the component remains 20. It enjoys 1 UART channels.
MSP430FR2311IPW20R Features20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
MSP430FR2311IPW20R ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
MSP430FR2311IPW20R Microcontroller applications.
Automatic control
Equipment control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | MSP430™ FRAM |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 2.2V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 16MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 16 |
| RAM Size | 1K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | MSP430 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FRAM |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 3.75KB 3.75K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, SCI, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 8x10b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| ROM (words) | 3840 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Height | 1.2mm |
| Length | 6.5mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |