![]()
Add to cart |
STM32F745VGH6, manufactured by STMicroelectronics. It's category belong to Microcontrollers - MCU. It is applied to many fields, like Automotive Advanced driver assistance systems (ADAS) Enterprise systems Enterprise machine Personal electronics Home theater & entertainment . And the main parameters of this part is: MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M7 RISC 1MB Flash 1.8V/2.5V/3.3V 100-Pin TFBGA Tray. Additionally, it is green and compliant to RoHS (Lead free / RoHS Compliant).
Package/Case:100-TFBGA
Device Package:100-TFBGA (8x8)
RoHS:Lead free / RoHS Compliant
Automotive
Enterprise systems
Personal electronics
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-TFBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F7 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Frequency | 216MHz |
| Base Part Number | STM32F745 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.7V |
| Interface | CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, LIN, SD, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 1MB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 82 |
| RAM Size | 320K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.7V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M7 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 1MB 1M x 8 |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, LINbus, SAI, SD, SPDIF-Rx, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 16x12b; D/A 2x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | YES |
| Address Bus Width | 24 |
| Core Architecture | ARM |
| External Data Bus Width | 8 |
| Length | 8mm |
| Width | 8mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |