![]()
Add to cart |
The high-performance ARM?Cortex?-M3 32-bit RISC core of the STM32F215VET6 operates at a frequency of up to 120 MHz. The STM32F215VET6 includes a wide range of upgraded I/Os and peripherals connected to two APB buses, three AHB buses, and a 32-bit multi-AHB bus matrix, as well as high-speed embedded memories (Flash memory up to 1 Mbyte, up to 128 Kbytes of system SRAM, up to 4 Kbytes of backup SRAM). The STM32F215VET6 also includes an adaptive real-time memory accelerator (ART AcceleratorTM), which enables executing programs from Flash memory with performance comparable to zero wait states at a CPU frequency of up to 120 MHz. The CoreMark benchmark has been used to verify this performance.
The STM32F215VET6 provides two general-purpose 32-bit timers, three 12-bit ADCs, two DACs, a low-power RTC, and twelve general-purpose 16-bit timers, including two PWM timers for motor control. a real random number generator (RNG). It also has both conventional and cutting-edge communication interfaces. An SDIO, an improved flexible static memory control (FSMC) interface (for products provided in packages of 100 pins and more), a cryptographic acceleration cell, and a camera interface for CMOS sensors are examples of new sophisticated peripherals. Standard peripherals are also included with the devices.
96-bit unique ID
CRC calculation unit
2 × 12-bit D/A converters
General-purpose DMA: 16-stream controller with centralized FIFOs and burst support
Debug mode: Serial wire debug (SWD), JTAG, and Cortex-M3 Embedded Trace Macrocell?
3 × 12-bit, 0.5 μs ADCs with up to 24 channels and up to 6 MSPS in triple interleaved mode
Industrial
Automotive
Personal electronics
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 100 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F2 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| ECCN Code | 5A992.C |
| Max Power Dissipation | 434mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 120MHz |
| Base Part Number | STM32F215 |
| Pin Count | 100 |
| Power Supplies | 2/3.3V |
| Interface | CAN, I2C, I2S, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 512kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 82 |
| RAM Size | 132K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 512KB 512K x 8 |
| Connectivity | CANbus, I2C, IrDA, LINbus, MMC, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Supply Current-Max | 81mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 16x12b; D/A 2x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Data Bus Width | 32b |
| Number of Timers/Counters | 14 |
| ROM (words) | 524288 |
| Core Architecture | ARM |
| CPU Family | CORTEX-M3 |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |