![]()
Add to cart |
The STM32F765IGT6 is based on the high-performance Arm? Cortex?-M7 32-bit RISC core operating at up to 216 MHz frequency. The Cortex?-M7 core features a floating point unit (FPU) which supports Arm? double-precision and single-precision data-processing instructions and data types. It also implements a full set of DSP instructions and a memory protection unit (MPU) which enhances the application security.
Up to four I2Cs
Six SPIs, and three I2Ss in half-duplex mode. To achieve audio class accuracy, the I2S peripherals can be clocked via a dedicated internal audio PLL or via an external clock to allow synchronization.
Four USARTs plus four UARTs
An USB OTG full-speed and a USB OTG high-speed with full-speed capability (with the ULPI)
Three CANs
Two SAI serial audio interfaces
Two SDMMC host interfaces
Ethernet and camera interfaces
LCD-TFT display controller
Chrom-ART Accelerator?
SPDIFRX interface
HDMI-CEC
Motor drive and application control
Medical equipment
Industrial applications: PLC, inverters, circuit breakers
Printers, and scanners
Alarm systems
Video intercom, and HVAC
Home audio appliances
Mobile applications
Internet of Things
Wearable devices: smartwatches
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 176-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F7 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 176 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | STM32F765 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.8V |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 140 |
| Speed | 216MHz |
| RAM Size | 512K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.7V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M7 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT |
| Clock Frequency | 26MHz |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 1MB 1M x 8 |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, LINbus, MMC/SD/SDIO, QSPI, SAI, SPDIF, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 24x12b; D/A 2x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | YES |
| Length | 24mm |
| Width | 24mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |