STM32F777VIT6 OverviewPackaged in a 100-LQFP format. A total of 82 I/Os are on the Microcontroller. Surface Mount is the mounting type of the Microcontroller that is attached to the panel. This Microcontroller is based on a core called 32-Bit. The type of its program memory is FLASH. In this Microcontroller, temperature is controlled within the range -40°C~85°C TA. A STM32F7 series electrical component is used in this application. This program has a program memory of 2MB 2M x 8 bytes, which is the size of the program. With a ARM® Cortex®-M7 Core Processor, Microcontroller is fast and efficient. Alternatives can be found by searching through the base part number STM32F777 to find them.
STM32F777VIT6 Features100-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
STM32F777VIT6 ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STM32F777VIT6 Microcontroller applications.
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F7 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Base Part Number | STM32F777 |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 82 |
| Speed | 216MHz |
| RAM Size | 512K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.7V~3.6V |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M7 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 2MB 2M x 8 |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, LINbus, MMC/SD/SDIO, QSPI, SAI, SPDIF, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Data Converter | A/D 16x12b; D/A 2x12b |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |