TMS320F28027PTR OverviewPackaged in a 48-LQFP format, this MCU is available in a compact size. There are 22 I/Os on the Microcontroller. It is important to note that the Microcontroller has a Surface Mount mounting type. 32-Bit core is the basis for this Microcontroller. This program has a type of memory called FLASH for this MCU's program memory. Temperatures in this range are operated by this Microcontroller. The C2000™ C28x Piccolo™ series includes this electrical component. There is 64KB 32K x 16 bytes of program memory in MCU, which corresponds to the size of the program. With a C28x Core processor, MCU is equipped with the latest technology available. This is a MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral IC. During the manufacturing process, 48 terminations were applied to the IC chip. 32-bits are used in Microcontroller. The MCU chip's supply output is 3.3V volts. Currently, MCU chip has NO DMA channels. 64kB memory size belongs to the Chip part. Alternatives can be found by looking at the base part number 320F28027. In the case of 60MHz frequency operation, it can perform efficiently. There are YES PWM channels on the device. The chip has 48 pins. The clock has 3 timers/counters to keep track of the time. 48 pins are counted on this board. There are 1 UART channels available on this board. A total of 1 serial I/Os are incorporated into this part. There are 3 external interrupts included in this chip part.
TMS320F28027PTR Features48-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
TMS320F28027PTR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TMS320F28027PTR Microcontroller applications.
Equipment control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | C2000™ C28x Piccolo™ |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 48 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 60MHz |
| Base Part Number | 320F28027 |
| Pin Count | 48 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | I2C, SCI, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 64kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 22 |
| RAM Size | 6K x 16 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.71V~1.995V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Core Processor | C28x |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 64KB 32K x 16 |
| Connectivity | I2C, SCI, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 90mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 13x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 12 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Number of Serial I/Os | 1 |
| Number of External Interrupts | 3 |
| Height | 1.6mm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Thickness | 1.4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |