SVF311R3K1CKU2 OverviewDue to its 176-LQFP Exposed Pad packaging, it is convenient to ship overseas. High reliability can be achieved by using the advanced packaging method Bulk. Cores/Bus width of the CPU is 1 Core 32-Bit . Obtain a basic understanding of operating temperature around 0°C. From the Vybrid, VF3xxR series. ARM® Cortex®-A5 is the processor core of this CPU. Memory controllers for this CPU are LPDDR2, DDR3, DRAM. Featuring CAN, I2C, IrDA, LIN, MediaLB, SCI, SDHC, SPI, UART/USART interfaces, this microprocessor can better serve you. There is 3.3V I/O running on this CPU. The type MICROPROCESSOR, RISC belongs to uPs/uCs/Peripheral ICs. SVF311 is a good way to search for variants of the microprocessor. Total terminations are 176. Using a 3.3V voltage supply, you should be able to operate the cpu microprocessor. Supply current is maximum at 3.6V.
SVF311R3K1CKU2 FeaturesARM® Cortex®-A5 Core
SVF311R3K1CKU2 ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
SVF311R3K1CKU2 Microprocessor applications.
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
| Factory Lead Time | 15 Weeks |
| Package / Case | 176-LQFP Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Bulk |
| Series | Vybrid, VF3xxR |
| Published | 2014 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 176 |
| ECCN Code | 5A002.A.1 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | SVF311 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G176 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Speed | 266MHz |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-A5 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Format | FLOATING POINT |
| Integrated Cache | YES |
| Voltage - I/O | 3.3V |
| Ethernet | 10/100Mbps (2) |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | LPDDR2, DDR3, DRAM |
| USB | USB 2.0 OTG + PHY (1) |
| Additional Interfaces | CAN, I2C, IrDA, LIN, MediaLB, SCI, SDHC, SPI, UART/USART |
| Co-Processors/DSP | Multimedia; NEON™ MPE |
| Security Features | ARM TZ, Hashing, RNG, RTC, RTIC, Secure JTAG, SNVS, TZ ASC, TZ WDOG |
| Display & Interface Controllers | DCU, GPU, LCD, VideoADC, VIU |
| Length | 24mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |