T1042NXN7PQB OverviewPacked in 780-FBGA, FCBGA, the microprocessor is convenient for shipping overseas. Advanced packaging method Tray is used to provide high reliability. The CPU has 4 Core 64-Bit cores/Bus width. Extended operating temperature around -40°C~105°C TA. It comes from the QorIQ T1 series. This CPU is cored with a PowerPC e5500 processor. This CPU uses DDR3L, DDR4 RAM controllers. To serve better this microprocessor features I2C, MMC/SD, PCIe, SPI, UART interfaces. As far as the uPs/uCs/Peripheral ICs type is concerned, this is a MICROPROCESSOR, RISC. There are 780 terminations totally. With a 1V voltage supply, the part should be turned on and run. It has a 32-Bit architecture. The supply voltage should not exceed 1.03V. This CPU has a wide external data Bus width of 64. The embedded microprocessor has a clock frequency of 133.3MHz.
T1042NXN7PQB FeaturesPowerPC e5500 Core
32-Bit Structure
T1042NXN7PQB ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
T1042NXN7PQB Microprocessor applications.
Measurement and control field
Automatic control
Equipment control
Instrument control
Consumer electronics products
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
| Factory Lead Time | 18 Weeks |
| Package / Case | 780-FBGA, FCBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | QorIQ T1 |
| Published | 2006 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 780 |
| ECCN Code | 3A991.A.1 |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 250 |
| Supply Voltage | 1V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B780 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.03V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 0.97V |
| Speed | 1.4GHz |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR, RISC |
| Core Processor | PowerPC e5500 |
| Clock Frequency | 133.3MHz |
| Bit Size | 32 |
| Address Bus Width | 16 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 64 |
| Format | FIXED POINT |
| Integrated Cache | YES |
| Ethernet | 1Gbps (5) |
| Number of Cores/Bus Width | 4 Core 64-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | DDR3L, DDR4 |
| USB | USB 2.0 + PHY (2) |
| Additional Interfaces | I2C, MMC/SD, PCIe, SPI, UART |
| Security Features | Boot Security, Cryptography, Secure Fusebox, Secure Debug, Tamper Detection, Volatile key Storage |
| SATA | SATA 3Gbps (2) |
| Length | 23mm |
| Height Seated (Max) | 2.07mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |