SY100EL91ZG OverviewPackage 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) includes it.This package has the format of Tube.Level translators uses Differential as level translatorss output configuration.Level translators has the translator type Mixed Signal.The electronic part is mounted in a way that corresponds to Surface Mount.Unidirectional is the type of channel for this electrical device.Operation is performed at -40°C~85°C TA.To achieve its exceptional flexibility, it relies on 1 circuits.A series of related parts can be determined from the base part number 100EL91.There is one device in the 100EL series, and it belongs to that series.Designed with 20 pins, it is compatible with a wide range of devices.The supply voltage is limited to 5.25V.4.75V is its minimum supply voltage.The mount method is Surface Mount.As part of Logic ICs, it belongs.For maximum efficiency, the supply voltage should be set to 5V.If the operating temperature is less than -40°C, then the system should not operate.Ideally, the temperature should not be higher than 85°C.
SY100EL91ZG Features20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
1 circuits
100EL series
20 pins
SY100EL91ZG ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
SY100EL91ZG voltage translators & level shifters applications.
PMBus
SMBus
SDIO
UART
I2C
Automotive
Personal computing
Automotive infotainment
Advanced Driver Assistance System (ADAS)
Telematics
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Tube |
| Base Product Number | 100EL91 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Obsolete |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Logic Family | ECL |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| RoHS | Details |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | 100EL |
| Published | 2006 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Type | PECL to ECL |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Subcategory | Logic ICs |
| Base Part Number | 100EL91 |
| Output Type | Differential |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Propagation Delay | 770 ps |
| Turn On Delay Time | 800 ps |
| Logic Function | Translator |
| Data Rate | -- |
| Logic Type | Translator |
| Product Type | Translation - Voltage Levels |
| Channel Type | Unidirectional |
| Output Signal | ECL |
| Translator Type | Mixed Signal |
| Input Signal | PECL |
| Channels per Circuit | 3 |
| Features | -- |
| Product Category | Translation - Voltage Levels |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |