SY54017RMG OverviewFor your convenience, this part includes {0} functions.
SY54017RMG FeaturesSY54017RMG ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
SY54017RMG Special Purpose Analog Switches applications.
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad, 16-MLF® |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Supplier Device Package | 16-MLF® (3x3) |
| Product Status | Active |
| Mfr | Microchip Technology |
| Base Product Number | SY54017 |
| Package | Tube |
| Published | 2008 |
| Series | Precision Edge® |
| Packaging | Tube |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | Networking |
| Base Part Number | SY54017 |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Number of Channels | 2 |
| Max Supply Voltage | 2.625V |
| Min Supply Voltage | 2.375V |
| Operating Supply Current | 22mA |
| Propagation Delay | 320 ps |
| Quiescent Current | 21mA |
| Logic Function | Multiplexer |
| Supply Type | Single |
| -3db Bandwidth | -- |
| On-State Resistance (Max) | -- |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 2:1 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Switch Circuit | -- |
| Number of Output Lines | 1 |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 1.2V 1.8V 2.5V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | -- |
| Features | -- |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |