SY87701VZH OverviewClock program is contained in the package Tube. There is a 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)-serial number on the packaging of this product that identifies it as being packaged in a case. Surface Mount is the most recommended mounting type. 28 terminations are present in it. Parts provide 3.3V volts. For 260, the peak reflow temperature of this part is used. There has been a detection of a device with 1. normaloperation can occur at a frequency of 1.25Gbps. 0°C~85°C operates within a range of temperatures. There is 3.15V~5.25V voltage limitation on the component. It can supply a voltage of 3.15V~5.25V. There is only one purpose for this component, Ethernet, SONET/SDH, ATM applications. Clock program is recommended to use PECL as the output. You need to start at SY87701 to find information about a part. If you want to mount it with Surface Mount, that's what you should do. On this device, there are 28 pins. Circuits application is essential that the minimum working temperature of this device not be below 0 °C. Temperatures below 85 °C degrees Celsius should be used. The series of the part is indicated by AnyRate®. A supply voltage of 5.25 V is used for this part. Maintaining a supply voltage greater than 3.15 V is required. There are 2 elements in it. A ATM/SONET/SDH CLOCK RECOVERY CIRCUIT type telecom IC is used in the device. 28-SOIC is the supplier device package used by the company as its device supplier.
SY87701VZH FeaturesMounting Type: Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel): 260
Include 1 Circuits
run the output at th range of PECL
with 28 Pins
SY87701VZH ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
SY87701VZH application specific timer applications.
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
Print Imaging
Communications
Broadcast Video
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Supplier Device Package | 28-SOIC |
| RoHS | Compliant |
| Package | Tube |
| Base Product Number | SY87701 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Obsolete |
| Frequency - Max | 1.25Gbps |
| Operating Temperature | 0°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | AnyRate® |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 28 |
| Terminal Finish | NICKEL PALLADIUM GOLD |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Voltage - Supply | 3.15V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | SY87701 |
| Output | PECL |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 3.15 V |
| Nominal Supply Current | 230mA |
| Frequency (Max) | 1.25Gbps |
| Input | PECL, TTL |
| Ratio - Input:Output | 3:3 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Telecom IC Type | ATM/SONET/SDH CLOCK RECOVERY CIRCUIT |
| Main Purpose | Ethernet, SONET/SDH, ATM applications |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |