ICS954217AGLFT OverviewThere is a Tape & Reel (TR) package that contains it. TFSOP is included in the case. Clock program is recommended to mount using type Surface Mount. The device contains 1. In normaloperation, the maximum frequency is 400MHz. The operating temperature is varied over a range of 0°C ~ 70°C. Clock program is possible for the component to supply a voltage of 3.3V. Its primary purpose is Intel CPU-M, Intel CPU, PCI Express (PCIe). As the output, Clock should be used. Of the part, there are 2011 publications. Searching for information is made easier by using the ICS954217 part number as the base number. Surface Mount is recommended for mounting. Minimum working temperature for this device must not be less than 0°C. Under 70°C degrees Celsius, the operating temperature should be maintained. There is a series number -- associated with the part. Among its suppliers is 56-TSSOP, which provides the device packages for the company.
ICS954217AGLFT FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of Clock
ICS954217AGLFT ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
ICS954217AGLFT application specific timer applications.
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TFSOP |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 56-TSSOP |
| Frequency - Max | 400MHz |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2011 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Series | -- |
| Part Status | Obsolete |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Voltage - Supply | 3.3V |
| Base Part Number | ICS954217 |
| Output | Clock |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 400MHz |
| Input | -- |
| Ratio - Input:Output | -- |
| PLL | No |
| Differential - Input:Output | -- |
| Main Purpose | Intel CPU-M, Intel CPU, PCI Express (PCIe) |
| RoHS Status | RoHS Compliant |