SY87729LHY OverviewClock program is contained in the package Tray. There is a 32-TQFP Exposed Pad-serial number on the packaging of this product that identifies it as being packaged in a case. Surface Mount is the most recommended mounting type. There has been a detection of a device with 1. normaloperation can occur at a frequency of 365MHz. -40°C~85°C operates within a range of temperatures. There is 3.15V~3.45V voltage limitation on the component. It can supply a voltage of 3.15V~3.45V. There is only one purpose for this component, Ethernet, Fibre Channel, SONET/SDH/ATM. Clock program is recommended to use PECL as the output. There have been 2000 publications of this part. You need to start at SY87729 to find information about a part. If you want to mount it with Surface Mount, that's what you should do. On this device, there are 32 pins. As a result, it includes 32 pins. Circuits application is essential that the minimum working temperature of this device not be below -40°C. Temperatures below 85°C degrees Celsius should be used. Circuits application is recommended that the supply voltage remain at 3.3V. In the family Clock & Timer ICs, the device belongs. The series of the part is indicated by AnyClock®. Circuits application is capable of maintaining 1 outputs on the device. A supply voltage of 3.45V is used for this part. Maintaining a supply voltage greater than 3.15V is required. There are 2 elements in it. Using a frequency of 365MHz will allow it to reach excellent efficiency. 32-TQFP-EP (7x7) is the supplier device package used by the company as its device supplier.
SY87729LHY FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of PECL
with 32 Pins
operate supply voltage at the range of 3.3V
SY87729LHY ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
SY87729LHY application specific timer applications.
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
Print Imaging
Communications
Broadcast Video
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-TQFP Exposed Pad |
| Number of Pins | 32 |
| Supplier Device Package | 32-TQFP-EP (7x7) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Input Logic Level | Differential |
| Output Logic Level | LVTTL/LVPECL |
| Number of Outputs per Chip | 2 |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature Classification | Industrial |
| Package Type | TQFP EP |
| PLL Input Freq (Min) | 27(Typ)(MHz) |
| Output Frequency | 365(MHz) |
| Operating Temp Range | -40C to 85C |
| Operating Supply Voltage (Max) | 3.45(V) |
| Operating Supply Voltage (Typ) | 3.3(V) |
| Rad Hardened | No |
| Operating Supply Voltage (Min) | 3.15(V) |
| Programmable | No |
| Output Frequency Range | 10 to 365(MHz) |
| Schedule B | 8542390000, 8542390000/8542390000/8542390000/8542390000/8542390000 |
| RoHS | Compliant |
| Package | Tray |
| Base Product Number | SY87729 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Frequency - Max | 365MHz |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Series | AnyClock® |
| Published | 2000 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Subcategory | Clock & Timer ICs |
| Voltage - Supply | 3.15V~3.45V |
| Frequency | 365MHz |
| Base Part Number | SY87729 |
| Output | PECL |
| Pin Count | 32 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 3.45V |
| Min Supply Voltage | 3.15V |
| Nominal Supply Current | 275mA |
| Quiescent Current | 275000(uA) |
| Frequency (Max) | 365MHz |
| Max Input Voltage | 2.42V |
| Input | PECL |
| Product Type | Clock Synthesizers / Jitter Cleaners |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Max Frequency | 365 MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Main Purpose | Ethernet, Fibre Channel, SONET/SDH/ATM |
| Duty Cycle | 75(MAX)(%) |
| Supply Current | 275(mA) |
| Product Category | Clock Synthesizer / Jitter Cleaner |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |