TAS1020PFB OverviewThe package 48-TQFP contains it. Carrying is easy with the Tray-shaped packaging. As a result, the 48 terminations are included in it. The supply voltage 3.3V allows for high efficiency. The gadget has a total of MICROCONTROLLER uPs, uCs, and peripheral ICs. There is a 6MHz frequency involved in the clock of the device. There is a maximum supply voltage (Vsup) of 3.6V. The operating temperature must not exceed 70°C°C in order to maintain stability. Devices should be operated with a power supply voltage (Vsup) above 3V. A total of 48 pins are present on it, making it a 48 pin board. 14I/Os are present on it.
TAS1020PFB Features6MHz clock frequency
Maximum temperature of 70°C
TAS1020PFB ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
TAS1020PFB Controllers Interface ICs applications.
PC Motherboards
0 to 10V Dimming Luminaires
Dimmable LED Power Supply
Dimming Control Devices
Commercial LED Lighting
Smart LED Lighting
Portable Appliances
Battery-Operated Devices
Cellular Data Devices
Factory Automation and Process Controls
| Package / Case | 48-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Pin Count | 48 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G48 |
| Operating Temperature (Max) | 70°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of I/O | 14 |
| Speed | 48 MHz |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Clock Frequency | 6MHz |
| Bit Size | 8 |
| Has ADC | NO |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | NO |
| DAC Channels | NO |
| Address Bus Width | 11 |
| External Data Bus Width | 8 |
| ROM Programmability | OTPROM |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |