TUSB8044AIRGCT OverviewThe package 64-VFQFN Exposed Pad contains it. Carrying is easy with the Tape & Reel (TR)-shaped packaging. Keeping the temperature at -40°C~85°C TA will ensure reliable operation. The device should work as long as it is powered by a 0.99V~1.26V 3V~3.6VV power source. As a result, the 64 terminations are included in it. The supply voltage 1.1V allows for high efficiency. Numbers in the TUSB8044 family begin with TUSB8044. The gadget has a total of BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS uPs, uCs, and peripheral ICs. You can also use this device to generate the number 24 MHZ NOMINAL CRYSTAL CLOCK AVAILABLE; ALSO OPERATES @3.3V NOMINAL SUPPLY.
TUSB8044AIRGCT FeaturesTUSB8044AIRGCT ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TUSB8044AIRGCT Controllers Interface ICs applications.
PC Motherboards
0 to 10V Dimming Luminaires
Dimmable LED Power Supply
Dimming Control Devices
Commercial LED Lighting
Smart LED Lighting
Portable Appliances
Battery-Operated Devices
Cellular Data Devices
Factory Automation and Process Controls
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Package / Case | 64-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Additional Feature | 24 MHZ NOMINAL CRYSTAL CLOCK AVAILABLE; ALSO OPERATES @3.3V NOMINAL SUPPLY |
| Voltage - Supply | 0.99V~1.26V 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 1.1V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | TUSB8044 |
| JESD-30 Code | S-PQCC-N64 |
| Function | Hub Controller |
| Interface | I2C, SMBus |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS |
| Protocol | USB |
| Standards | USB 3.1 |
| Bus Compatibility | I2C; SMBUS |
| Data Transfer Rate-Max | 625 MBps |
| Length | 9mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |