THS7319IZSVR OverviewA Tape & Reel (TR) package contains class d amplifier.In order to save space, class d amp is included in the package 9-XFBGA, CSPBGA.This is a good choice for Buffer because of audio amplifiers high performance.A Surface Mount method is used to mount audio power amplifier on the PCB.Using 3 circuits gives audio ic enhanced flexibility.The part has a base part number of THS7319 for audio amp.There are 9 pins on audio digital amplifier.A 9 termination is present on digital amplifier.Its -3db bandwidth is 20MHz.Audio amplifier is powered by 3.4mA supply current.Using 9 pins, amplifier ic is constructed.It is recommended to operate at a temperature below 85°C.At least -40°C is recommended as the operating temperature.A total of 3 channels are available at the moment.VIDEO AMPLIFIER is the consumer IC type of the amplifier.In this case, Surface Mount is used as the mounting method.During normal operation, the supply voltage (Vsup) should remain above 2.6V.A maximum supply voltage (Vsup) of 5V is set.When audio amplifier ic is used, it is supplied waudio amplifier ich a voltage of 3V.Single is the supply type.
THS7319IZSVR Features9 pins
3 channels
THS7319IZSVR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
THS7319IZSVR Video Amps and Modules applications.
Analog and Digital Mixing Consoles
Broadcast Studio Equipment
Audio Test And Measurement
High-End A/V Receivers
Automotive
Car Audio
Premium Audio
External Audio Amplifiers
Body Control Modules
High-Fidelity (HiFi) Headphone Drivers
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 9-XFBGA, CSPBGA |
| Number of Pins | 9 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 9 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | Buffer |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | THS7319 |
| Pin Count | 9 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Operating Supply Voltage | 3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5V |
| Power Supplies | 2.6/5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.6V |
| Number of Channels | 3 |
| Number of Circuits | 3 |
| Operating Supply Current | 3.4mA |
| Nominal Supply Current | 3.4mA |
| Slew Rate | 80V/μs |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.5V~5.5V |
| Output Current per Channel | 70mA |
| Supply Type | Single |
| Bandwidth | 13500 kHz |
| Gain | 6 dB |
| -3db Bandwidth | 20MHz |
| Consumer IC Type | VIDEO AMPLIFIER |
| Height | 450μm |
| Length | 1.5mm |
| Width | 1.5mm |
| Thickness | 365μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |