THS7368IPW OverviewA Tube is used to package class d amplifier.Consequently, class d amp is available in package 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).This amplifier lends itself well to Filter because of its high performance.A Surface Mount mounting method is used to connect audio power amplifier to the PCB.In order to find audio amp, use its base part number THS7368.A pin count of 20 can be found on audio digital amplifier.20 terminations are present in digital amplifier.Its -3db bandwidth is 9.5MHz.Audio amplifier runs on 24.5mA supply current.In this case, there are 20 pins used in amplifier ics construction.If the temperature is less than 85°C, the system should operate.It is recommended to keep the operating temperature at least -40°C.Channels available at the moment total 6.Consumer IC type VIDEO AMPLIFIER is used in this amplifier.Mounting is done with Surface Mount.In order for the audio amplifier to work normally, the supply voltage (Vsup) should remain above 2.7V.It is set to 5V as the maximum supply voltage (Vsup).As a result, the output current is set to 80mA.This audio amplifier ic is powered by 3V voltage.As far as its supply type is concerned, it is Single.
THS7368IPW Features20 pins
6 channels
THS7368IPW ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
THS7368IPW Video Amps and Modules applications.
Automotive
Car Audio
Premium Audio
External Audio Amplifiers
Body Control Modules
High-Fidelity (HiFi) Headphone Drivers
Professional Audio Equipment
Analog and Digital Mixing Consoles
Audio Test and Measurement
Telematics control unit
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | Filter |
| HTS Code | 8542.33.00.01 |
| Max Power Dissipation | 1.2W |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Base Part Number | THS7368 |
| Pin Count | 20 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Operating Supply Voltage | 3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5V |
| Power Supplies | 3.3/5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Number of Channels | 6 |
| Operating Supply Current | 24.5mA |
| Nominal Supply Current | 23.4mA |
| Output Current | 80mA |
| Slew Rate | 125V/μs |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.6V~5.5V |
| Output Current per Channel | 90mA |
| Supply Type | Single |
| Gain Bandwidth Product | 375MHz |
| Gain | 6 dB |
| -3db Bandwidth | 9.5MHz |
| Consumer IC Type | VIDEO AMPLIFIER |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 70 dB |
| Load Impedance | 150Ohm |
| Height | 1.2mm |
| Length | 6.5mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |