THS7327PHPRG4 OverviewTape & Reel (TR) is how class d amplifier's packaged.This is accessible in the 48-PowerTQFP package to save space.It is an excellent choice for Buffer due to audio amplifiers high performance.The PCB is mounted using the Surface Mount method.Using 3 circuits enhances audio ic's flexibility.In order to audio amp, use the base part number THS7327.The pin count is 48.There are 48 terminations in digital amplifier.Its -3db bandwidth is 500MHz.A supply current of 118mA is required to operate audio amplifier.48 pins are used to construct amplifier ic.A temperature of less than 85°C should be used for operation.The operating temperature should be at least -40°C.The 3.3V supply voltage allows for high efficiency.The mounting method is Surface Mount.A 115mA output current is used in this scenario.As of now, it has a supply type of Single.
THS7327PHPRG4 Features48 pins
THS7327PHPRG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
THS7327PHPRG4 Video Amps and Modules applications.
Microphone Preamplifiers
Analog and Digital Mixing Consoles
Broadcast Studio Equipment
Audio Test And Measurement
High-End A/V Receivers
Automotive
Car Audio
Premium Audio
External Audio Amplifiers
Body Control Modules
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-PowerTQFP |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 134.490138mg |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | Buffer |
| Packing Method | TR |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 3 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | THS7327 |
| Pin Count | 48 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Circuits | 3 |
| Operating Supply Current | 118mA |
| Nominal Supply Current | 100mA |
| Output Current | 115mA |
| Slew Rate | 1150V/μs |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7V~5.5V |
| Output Current per Channel | 115mA |
| Supply Type | Single |
| Supply Voltage Limit-Max | 5.5V |
| -3db Bandwidth | 500MHz |
| Height | 1.2mm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Thickness | 1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |